10 dôvodov, prečo nosiť malé deti

Je to len cool trend, alebo to má skutočne nejaké hlbšie opodstatnenie? Áno, ruku na srdce, nosenie vyzerá skutočne štýlovo v tých nádherných šatkách a nosičoch – prináša však omnoho viac. Takže, prečo nosiť malé (a aj tie väčšie) deti?

1. Je to praktické!
Určite bez problémov vymenujete aspoň 7 miest, na ktoré s kočíkom nedostanete. A to už nehovoríme o tom, že keď trošku nasneží, tak aj prechádzka po obyčajnom neodrhnutom chodníku je poriadne náročná. S dieťatkom v šatke či nosiči sa dostanete všade kam Vás nohy zanesú.

2. Nosenie napomáha fyzickému vývoju dieťatka.
Dieťatko v nosiči sa stáva (znova) súčasťou tela matky. Ich dýchanie sa synchronizuje, dieťatko počuje tlkot srdca a sleduje pohyby, ktoré mamička robí. Táto stimulácia pomáha regulovať jeho vlastné fyzické odpovede a precvičuje vestibulárny systém, ktorý kontroluje rovnováhu. Dieťatko v šatke alebo nosiči je v podstate ukryté v dočasnej maternici, ktorá je jeho oporou kým samé neovláda všetky telesné funkcie a pohyby. Výskumy ukazujú, že predčasne narodené deti nosené na tele rodiča lepšie priberajú a sú zdravšie než bábätká nenosené. Mechanické hojdačky, či iné technické pomôcky napodobňujúce nosenie živou osobou neprinášajú tieto benefity.

3. Nosené bábätká sú šťastnejšie.
Nosiaci rodičia Vám potvrdia a štúdie s nimi súhlasia, že nosené deti plačú menej a trápi ich celkovo menej typicky bábäcích problémov. V kultúrach, v ktorých je nosenie (a dojčenie na požiadanie) normou nepreplače bábätko viac než niekoľko minút denne. Naopak bábätká vo vyspelých krajinách preplačú v priemere niekoľko hodín, kým sú ich potreby uspokojené,
alebo ich rodičia cvičia a nechávajú vyplakať do stavu absolútnej únavy a rezignácie. Pravidelne plačúce dieťa je neustále vystavované stresovým hormónom. Energia, ktorú dieťatko vyplytvalo na plač mohlo „investovať“ do rastu a poznávania sveta okolo. Pokojné bdelé bábätko v šatke či nosiči sleduje aktívne svet a z bezpečia ho spoznáva.

4. Nosenie je zdravé aj pre Vás!
Koľko mamičiek s malým dieťatkom má čas na to, aby cielene cvičilo, aj keď ich tehotenské kilogramy privádzajú do zúfalstva? Máme pre Vás úžasnú správu – chôdza a vykonávanie bežných činností s dieťatkom bezpečne v nosiči je prirodzeným spôsobom ako zhodiť (nielen) tehotenské kilá. Vaše aktivity, predovšetkým tie monotónne, sú výborným prostriedkom ako
bábätko uspať.

5. Aj staršie deti milujú bezpečie nosiča.
Keď hovoríme o nosení detí, väčšina ľudí si predstaví novorodencov. Avšak kvalitná šatka či ergonomický nosič vám umožní nosiť aj staršie dieťa s hmotnosťou 15 – 20 kilogramov, čiže
pokojne aj škôlkarov. Vstávajú Vám z tejto predstavy vlasy dupkom? Staršie deti netreba nosiť vždy a stále, túto pomoc však oceníte počas výletov, či vo chvíľach, keď dieťatko ochorie a potrebuje cítiť neustálu prítomnosť a pozornosť rodiča.

6. Nosenie zlepšuje komunikáciu medzi Vami a dieťatkom.
Je to vlastne kruh – čím lepšie svojmu dieťatku rozumiete, tým máte lepší pocit ako rodič a čím viac si ako rodič veríte, tým uvoľnenejšie na dieťatko pôsobíte a dieťatko je (s)pokojnejšie. A keď máte spokojné dieťatko, máte lepší pocit z rodičovstva. Pri nosení ste neustále v kontakte, preto môžete reagovať aj na veľmi jemné a nenápadné signály dieťatka či už ide o jeho nepohodu alebo potrebu dojčiť sa. Už po krátkej dobe nosenia zrejme zistíte, že Vaša intuícia funguje omnoho lepšie než doteraz. A presne o to ide, o efektívnu neverbálnu komunikáciu.

7. Nosenie upevňuje puto s otcom a ostatnými členmi rodiny.
Šatky a nosiče sú praktickými nástrojmi pre každého dospelého člena rodiny. Otcovia sú tak hrdí, keď si môžu zobrať svoju novú ratolesť do šatky či nosiča a vyjsť do sveta s pokojným bábätkom. Dieťatko spoznáva otecka podľa jeho hlasu, vône, chôdze a otecko automaticky reaguje na dieťatko. Rovnako to funguje aj pri starých rodičoch či ostatných blízkych osobách. Dovoľte ostatným nosiť svoje bábätko, zjednoduší Vám to život, keď budete potrebovať malý odpočinok.

8. Nosiče sú bezpečné pre dieťa.
Mnoho rodičov, pediatrov či iných odborníkov si myslí, že nosiť deti je riziko pre ich vývoj a vývin. Ak nosíte v ergonomickom nosiči (nie v klokanke) alebo v šatke a v správnom úväze, nie je nosenie rizikom ani pre dieťa, ani pre Vás. Poskytujete tak bábätku nielen fyzické bezpečie, ale aj emocionálne.

9. Nosenie je finančne výhodné!
Ak si porovnáte cenu šatky alebo nosiča, zistíte, že kočíky, buginy či iné vozítka pre deti sú niekoľkonásobne drahšie. V prípade, že investujete do kvalitnej šatky či nosiča sto euro, bude vaša investícia štvor- až päťnásobne nižšia než v prípade kočíka.

10. Nosenie je zábava.
Kto sa nerád mazná s úžasným maličkým človiečikom? Nemáte len tak náhodne chuť, dať svojmu malému človiečikovi bozk na hlavičku, alebo ho pohladkať? A sledovali ste už niekedy, ako sa bábätko pomaly preberá zo sladkého spánku a hľadá bradavku? Sú to chvíle, ktoré Vám ostanú v pamäti navždy. Toto všetko môžete prežívať každý deň, deti totiž rastú veľmi rýchlo a ani sa nenazdáte a z Vášho bábätka bude malý školák.

 

This entry was posted in Nezaradené.

2 comments

  1. Julian says:

    Nosenie je fajn, ale netreba to prehanat si myslim… A ze dieta sa stave znovu sucastou matky???? Po narodeni je samostatny jedinec a sucastou sa stava napr. pri kojeni a nie preto ze sa vlaci v nosici…

    • Daniela says:

      Fiiiha… Julian ma urcite uz niekolko deti a uz ich aj niekolko odnosila.Mam pocit,ze celkom nepochopila clanok. Ja sa uplne stotoznujem. Nasa mala od narodenia zle spavala,mavala koliky a v kociari dokazala preplakat aj pol hodinu,kym nezaspala od unavy. Potom som kupila satku a ona mi prespala 3 hodiny vkuse! Aj teraz,ked uz ma 7 mesiacov,spi lepsie v manduce ako v kociari. Akurat lutujem jednu vec,ze som na to neprisla uz skor…

Pridaj komentár