ABC pohodového rodiča

Čo by mal mať pohodový rodič v malíčku? Ako byť v pohode, keď vám do života vtrhne malý človiečik okolo ktorého sa zrazu točí úplne všetko? Ako sa z toho nezblázniť a ako poraziť frustráciu, únavu či bezradnosť? Základom je porozumieť sebe a svojmu dieťatku. Čo to však všetko obnáša?

Počuli ste už pojem kontaktné rodičovstvo? Alebo vzťahová výchova? V angličtine sa bežne používa aj názov attachment parenting. Ide o prirodzený prístup k rodičovstvu a výchove dieťatka. Čo to však znamená v praxi? Možno už intuitívne ste kontaktným rodičom, a ani o tom neviete.

Čo všetko zahŕňa kontaktné rodičovstvo?

  •  Bonding
  •  Dojčenie
  •  Nosenie
  •  Spoločný spánok
  •  Dôvera v komunikáciu a potreby dieťaťa
  •  Viera, že dieťa netreba cvičiť a drezúrovať
  •  Vyrovnaný život

Prvým krokom na ceste za kontaktným rodičovstvom je bonding, teda vytváranie a upevňovanie väzby medzi rodičom a dieťatkom. Netýka sa len času bezprostredne po pôrode či v období, keď je dieťatko novorodencom, ale počas celého detstva.

Druhým, mimoriadne dôležitým prvkom kontaktného rodičovstva je dojčenie na požiadanie.

Ruka v ruke s dojčením prichádza bezpečné nosenie dieťatka v šatke či ergonomickom nosiči.

Neodmysliteľnou súčasťou je aj spoločné spanie celej rodiny, minimálne však matky s dieťatkom.

Kontaktný rodič si uvedomuje dôležitosť komunikácie s dieťatkom a verí v oprávnenosť jeho požiadaviek alebo plaču. Na vzájomnej komunikácii stojí aj používanie bezplienkovej metódy.

Dr. Sears má nádherný výraz „cvičitelia detí“, to je presne tá kategória ľudí, ktorým sa treba vyhýbať, alebo s nimi nediskutovať na tému výchovy či rodičovstva, dokonca aj keď je to vaša vlastná mama či sestra. Ak učíme dieťa veci, na ktoré ešte nie je vývojovo pripravené, poškodzujeme ho a poškodzujeme aj naše vzájomné puto. Takýmto praktikám sa kontaktní rodičia vyhýbajú, aj keď nie je vždy ľahké ich hneď odhaliť.

Dieťa je neoddeliteľnou súčasťou Vášho života, a ak je váš osobný, partnerský a rodinný život vyvážený, profitujete z toho všetci. Nevyrovnaný človek pociťuje neraz rodičovské povinnosti ako záťaž a nepríjemnú nutnosť.

This entry was posted in Nezaradené.

Pridaj komentár