Aký je život bez cumlíka?

Viete si predstaviť bábätko, ktorému nikto nikdy neponúkol cumlík a ono je napriek tomu spokojné? Ako to robí mamička dieťatka bez cumlíka? Ako ho môže upokojiť? Dá sa to vôbec? Veru dá, a zvládnuť to môže každý rodič.

Cumlík je bohužiaľ jedným z atribútov bábätka. Neraz vám dobroprajní kolegovia či známi kúpia ako prvý darček pre vaše (ešte len budúce) bábätko práve cumlík. Prečo? Jednoducho preto, že si bábätko bez tejto vecičky nevedia predstaviť. A skutočne sú bábätká, ktoré už po prvom podaní cumlíka nechcú pustiť cumlík ani za svet.

Sú však aj bábätká, ktoré cumlíky vytrvalo odmietajú –  a tak, aj keď by rodičia veľmi chceli, cumlík im nepomôže, musia hľadať iné spôsoby upokojenia bábätka. A tak to má vlastne byť. Cumlík je totiž len zdanlivo užitočnou pomôckou, ktorá má viac rizík a žiadne benefity.

Skutočne potrebujem cumlík?

Táňa nám píše: „Cumlík nepoužívam… niekedy je to ťažké a tajne závidím rodičom s cumlíkovými deťmi. Príklad-dcérka vydrží v kočíku strašne krátko. Ja ju nosím v šatke doma aj vonku, no keď sa rodina ponúkne, že sa s ňou pôjdu poprechádzať, nech si oddýchnem, hodilo by sa mi, keby v kočíku chvíľu vydržala. Keď nakúkam do cudzích kočíkov, takmer všetky deti spinkajú s cumlíkom v puse.“

Čo satie cumlíka dieťatku neponúka na rozdiel od prsníka?

Satie na prsníku plní mnohé funkcie – od regulácie teploty, dýchania, srdcovej činnosti až po rozvoj mozgu. Pomáha bábätku a dieťatku sa upokojiť, zmierňuje bolesť a pomáha aj vtedy, keď už nepomáha nič iné. Neexistuje prístroj ani pomôcka, ktorá fungovala rovnako ako prsník.

Náš tip:

Pri upokojovaní bábätka pomáha okrem iného monotónny pohyb, nosenie a dojčenie. Nervová sústava detí vyžaduje pomoc rodiča pre upokojenie pred spaním, aby mozog začal produkovať oxytocín a opiody potrebné pre zaspatie. Dojčenie je ideálny spôsob, ako pomôcť dieťaťu zaspať.

Cumlík predstavuje zásah do dojčenia ako takého. Ak je vaším cieľom úspešné a bezproblémové dojčenie, je vhodné pouvažovať nad tým ako prsník nenahrádzať, ale prispôsobiť svoj život potrebám dieťaťa a skĺbiť dojčenie na požiadanie s bežným životom. Potreba detí sať  je veľká. Niekedy sa zdá, že cumlík je dostatočnou náhradou. Ale nie je to tak.

Ako bábätko upokojiť?

Sú situácie, pri ktorých môže byť dieťatko vždy nepokojné, je preto vhodné ak sa na ne pripravíte vopred, alebo upravíte svoje aktivity tak, aby ste ich robili v čase, keď je dieťatko spokojné. Ak dieťatko rozrušuje cestovanie alebo návštevy, skúste rešpektovať jeho potreby. O pár týždňov bude tieto aktivity zvládať lepšie.

Odpovedajte dieťatku na jeho potreby čo najrýchlejšie. Vždy reagujte na jeho plač, utíšte ho, zoberte do náručia, dajte do šatky alebo nosiča. Fyzický kontakt, kontakt koža na kožu, nosenie, spoločný spánok a aktívne ponúkanie dojčenia sú cesty ako predísť frustrácii a neutíšiteľnému plaču.

Nechajte bábätko zaspať na prsníku po dojčení a nechajte ho spať na svojom tele. Položením a preložením ho prebudíte, hlavne večer je príjemnejšie ostať odpočívať s dieťatkom.

Povedal vám váš pediater alebo lekárnik o rizikách podávania cumlíka? Prečo je cumlík pre bábätko nevhodný? Ak nechcete cumlík používať, možno sa vám hodí niektorá z nasledujúcich informácií:

 • Cumlík je umelá náhrada prsníka.
 • Z dlhodobého hľadiska môže cumlík znižovať čas strávený na prsníku, postupne znížiť tvorbu mlieka a po počiatočnom dobrom priberaní viesť k neskoršiemu nedostatočnému priberaniu vo veku 3 – 4 mesiacov.
 • Podanie cumlíka môže spôsobiť, že nebudete motivovaná naučiť sa iné stratégie, ako upokojiť a uspať bábätko.
 • Pri satí cumlíka bábätko používa odlišné svaly tváre. Satie cumlíka môže mať vplyv na zhryz a nesprávny vývoj čeľuste a horného podnebia.
 • Cumlík môže už v pôrodnici spôsobiť problémy s prisávaním bábätka na prsník.
 • Cumlík môže maskovať prvé signály bábätka, ktoré naznačujú záujem o dojčenie.
 • Cumlík môže byť dôvodom, pre ktorý matku obzvlášť v prvých dňoch bolia bradavky.
 • Cumlíkom sa na matkine bradavky môže preniesť kandidóza.
 • Cumlík významne zvyšuje riziko zápalu stredného ucha.
 • Bábätko, ktoré má cumlík, môže začať odmietať prsník. Môže spôsobiť štrajk dojčenia – odmietanie prsníka počas bdelého stavu, niekedy úplne. Tento efekt môže byť vidieť až po niekoľkých mesiacoch dojčenia.
 • Aj keď bábätká dostanú cumlík až po 1 mesiaci úspešného dojčenia, zníži sa do 6 mesiacov počet dojčených bábätiek na menej ako 25% pri neustálom používaní cumlíka a na menej ako 50% pri občasnom používaní cumlíka. Ak bábätká cumlík vôbec nepoužívajú, je z nich do 6. mesiaca dojčených viac ako 70%.

Ako udržať dieťatko v kočíku bez cumlíka?

Kočík nie je prirodzené prostredie pre  bábätko, a aj keď je z nášho pohľadu kočíku bezpečný či praktický, a mamičke by sa veľmi hodilo, keby s dieťatkom v kočíku mohol niekto ísť na prechádzku, ani používanie cumlíka nezaručí, že dieťatko bude v kočíku spokojné. Deti často v kočíku plačú a sú nepokojné, vyžadujú fyzický kontakt a podanie cumlíka je len nedostatočnou náhradou.

Naopak, je vhodné požiadať rodinu, aby mamičke s dieťatkom pomohla inak ako odnesením dieťaťa z domácnosti. Efektívnejšou formou pomoci pri malom dieťatku je pomoc s domácimi prácami, vybavenie nákupov,  navarením atď. Mamička, ktorá sa nemusí starať o domácnosť, môže pokojne odpočívať s dieťatkom.

Samozrejme, že vaši príbuzní vám chcú pomôcť a užiť si aj nové bábätko v rodine. Možno pre nich skutočne bude sklamaním, že práve vy máte dieťatko, ktoré sa chce len dojčiť a upokojí ho len mamička, prechádzky s kočíkom nehrozia ešte po mnoho mesiacov. Teraz dieťatko potrebuje len a len mamičku, keď trochu podrastie, prídu si pri starostlivosti o dieťatko aj ostatní príbuzní na svoje.

Náš tip:

Nosiť môžu aj babky, dedkovia, tety, kamarátky… ktokoľvek vám môže pomôcť. Namiesto kočíka však bude mať intenzívny kontakt s dieťatkom, a budú z toho profitovať obe strany.

Som zlá matka ak už cumlík používame?

Nie, v našom článku sme nič také netvrdili. Možno ste siahli po cumlíku bez toho, aby ste počuli či hľadali riziká jeho používania. Zároveň mnoho rodičov nedostáva dostatočnú podporu vo využívaní iných metód upokojenia dieťatka – a ak vám nikto neukázal iný spôsob upokojenie dieťaťa, bolo pre vás upokojovanie plačúceho bábätka veľmi náročné.

To, čo môžete spraviť vždy je neponúkať cumlík ako prvú, ale až ako poslednú voľbu a pomaly jeho používanie obmedzovať tak, aby ste sa ho úplne zbavili. A ak sa na to cítite, vyhoďte ho úplne. Držíme vám palce!

 

This entry was posted in Nezaradené.

2 comments

 1. simona says:

  Vďaka za článok :) máme doma bábätko bez cumlíka a nikto to nevie pochopiť.. stále dookola počúvam zvedavé a väčšinou aj trochu rozhorčené komentáre a otázky, prečo náš drobec nemá cumlík.. akoby si všetci mysleli, že mu tým dokonca ubližujem.. som rada, že nie som sama, ktorá cíti, že takto to je fajn :)

 2. Lucia says:

  Ja som bola od začiatku za to, že dudlík používať nebudem. Žiaľ, drobec mi nevie zaspať na prse, mám pocit, že ho hnevá, keď mu z neho tečie mliečko a on nechce. Alebo sa mi na ňom len tak jeduje. Neviem. Často sme sa v noci po dojčení nosili aj dve hodiny po byte v šatke, aby zaspal. Ja som bola ráno taká unavená a nevyspatá. Je to pre mňa hrozný pocit zlyhania, ale dudlík dávam v noci, aby som sa vyspala. A malý sa naň rýchlo naučil a pýta aj cez deň..T o sa snažím obmedziť a nedávať, len ako spomínanú poslednú voľbu. Ale niekedy reve a ja viem, že pýta dudel. Dudel je poriadna pliaga a návyková vec.

Pridaj komentár