Hľadá sa zlá matka!

Čím to je, že so sebou nedokážeme byť v mnohých oblastiach spokojní, kým nám niekto neudelí tú správnu „nálepku“? Kde sa berie v nás tá nespokojnosť a potreba získať hodnotenie od druhých, hoci aj úplne cudzích ľudí?

Dokážete byť spokojná so svojou novou sukňou len preto, že sa vám páči, alebo s ňou budete spokojná až vám niekto povie, že v nej vyzeráte dobre a že by si tiež takú kúpil? Bude vaše chudnutie úspešne až po tom, čo si všetci všimnú a nahlas ohodnotia, že ste schudli alebo vám bude odmenou dobrý pocit z vlastného tela, zdravie a pohodlie v oblečení?

Potrebujete neustále počúvať, že niečo je dobré, aby ste sa uistili, že je to skutočne dobré? Musí vám niekto povedať, že ste dobrou matkou, aby ste sa ňou cítili? A ak má niekto iný pohľad na rodičovstvo, znamená to automaticky, že o vás tvrdí, že ste „ZLÁ“ matka?

V úlohe ženy

Je veľmi smutné ako málo premýšľame a pracujeme na našich životných úlohách – roliach matky a ženy. Ako málo vieme o svojom tele a jeho prepojení s našimi emóciami, o obrovskej sile, ktorá sa v každej žene skrýva. A hlavne akú malú hodnotu im pripisujeme! Áno, milé ženy, málo si samé seba vážime, a človek, ktorý si neváži sám seba, nemá dostatok úcty ani vo svojom okolí.

Tlak spoločnosti je obrovský. Sebavedomá žena, ktorá je sama so sebou v súlade je zlým zákazníkom. Ťažko ju presvedčíte o tom, že ak si kúpi plavky XY, bude jej leto krajšie, jej partner spokojnejší a jej pleť žiarivejšia. Ak necítime vnútornú istotu a spokojnosť so sebou samými, sme ideálnymi adeptmi, ktorým je možné podsunúť prakticky čokoľvek. Nehľadajme vnútorný pokoj a prijatie medzi hmotnými vecami a nehľadajme ju ani u iných ľudí. Je len jedno miesto kde ich možno nájsť, a to nosíme sami v sebe.

Nie sme dosť dobré!

Prečo sme však  stále takí nespokojní, kde sa to berie? Vráťte sa do svojho detstva. Zažili ste ako dieťa absolútne prijatie a bezpodmienečnú lásku? Nepodmieňovali rodičia svoju náklonnosť vašim správaním či výkonmi? Milovali vás keď ste poslúchali a dobre sa učili a zatracovali, keď sa vám niečo nepodarilo či ste neposlúchli? „Keď sa chceš takto správať, to mi radšej ani na oči nechoď!“, počula som nedávno jednu matku hovoriť k svojmu dieťaťu. Čo to však v preklade znamená? Správa dieťaťu je jasná: „Ak sa neprispôsobíš mojim očakávaniam, tak si pre mňa neprijateľný.“

No nie je to len zo strany rodičov, i v škole môžeme jasať nad svojim pokrokmi len ak nám to odsúhlasí autorita, i z tehotenstva sa môžeme tešiť len ak pán doktor povedal, že je všetko v poriadku, i zdravé dieťatko sa nám narodí len vtedy ak sa to stane pod dozorom a so súhlasom tímu odborníkov, inak by to naše úbohé, slabé a hormónmi  zmätené telo nezvládlo. A ak vám v pôrodnici povedia, že „s týmito bradavkami dojčiť nebudete“, tak si to dobre zapamätajte, lebo na vašom názore a vôli vôbec nezáleží!

Dobrá mama/zlá mama – potrebujete nálepku?

Nečudo, že sme potom ako ženy a matky tak neisté. Neustále hľadáme súhlas a prijatie z nášho okolia, sme zmätené z našich pocitov, ktoré hovoria jedno, a toho čo hovorí okolie, lebo je to neraz v protiklade. Ale opäť skloníme hlavu a ideme s davom, stojí nás to mnoho premáhania a vnútornej nespokojnosti, no nakoniec racionálno musí zvíťaziť nad emóciami, a my sa možno poddáme, veď „takto sa to robí správne“.

Lepšie neskorom ako nikdy

A potom príde deň, keď niekto na plné ústa povie, že veriť vlastnému inštinktu je lepšie. Že láska, súcit a empatia, či dokonca aj to sebaobetovanie je skutočnou hodnotou, je to niečím, čo nemôže dať Vašim deťom nikto iný. Vtedy si  uvedomíte, že ste sa na veci možno pozerali zo zlého uhla a Váš inštinkt mal predsa len pravdu. I to, že ste mnohé zameškali. Nie, neznamená to, že ste zlá matka, alebo že ste zlyhali – nehľadajte ďalšiu nálepku do zbierky!

Znamená to len toľko, že je najvyšší čas neriadiť sa ostatnými, ale počúvnuť svoj vnútorný hlas, byť v súlade sama so sebou a naplniť svoj život spokojnosťou. Nepôjde to bojovaním s okolím, nepôjde to obviňovaním ostatných, bude zbytočné obhajovať čo sme kedy, ako a z akých príčin spravili, či akú voľbu sme urobili. Sebaprijatie je jednou z najťažších skúšok života, no keď ju zvládnete, dáte si neoceniteľný dar a pomôžete rovnako aj svojim deťom na ceste za naplneným a spokojným životom.

This entry was posted in Nezaradené.

One comment

Pridaj komentár