Kto matku pri dojčení podporí?

Ako vlastne vyzerá správna podpora dojčenia? Vedeli ste, že sa na tom nedokážu zhodnúť ani odborníci? Napriek tomu existuje jednoduchý spôsob akým zistiť, či pri sebe máte človeka, ktorý vás skutočne vo vašom rozhodnutí podporuje.

Kto vás teda podporí najlepšie?

Je to osoba, ktorá vám absolútne verí, aj keď možno o dojčení nevie nič. Verí vám a vašim materským inštinktom, verí, že to zvládnete a že signály, ktoré vám dieťatko dáva nie sú žiadnym výmyslom, manipuláciou alebo otravovaním. Verí, že dieťa má potrebu, ktorá musí byť naplnená a že je len jediný človek, ktorý to dokáže  – MATKA.

Nie, to neznamená, že celá ťarcha starostlivosti je len na vás. Aj o vás sa treba starať. Členovia vašej domácnosti by vám mali pomáhať (alebo aspoň neprirábať robotu navyše, nežijú v päťhviezdičkovom hoteli).

Človek, ktorý je vám oporou pri dojčení netvrdí, že dojčenie je pre vás či vaše dieťa priveľkou záťažou a že by ste mali hľadať „ľahšiu“ cestu  v podobe fľaše, cumlíka či iných náhrad. Človek, ktorý je vám oporou vám pomôže vyhľadať odbornú pomoc. Sedí pri internete, zavolá laktačnú poradkyňu, odvezie mamičku na konzultáciu, vypočuje si rady, zájde pre bylinky ak treba zvyšovať produkciu mliečka. Vždy sa teším, keď s mamičkou príde partner, alebo jej mama či niekto blízky. Podpora dojčenia v rodine je potom omnoho silnejšia, mamička nemusí vysvetľovať, prečo nechce siahať po cumlíku a ako aj jediné podanie fľaše môže spôsobiť štrajk.

Áno, potrebujete účinnú pomoc!

Podpora dojčenia je viac v skutkoch – nechať matku a dieťa, aby upevnili svoje fyzické puto a zladenie. Pomocou nie je odnášanie dieťaťa, či niekoľkohodinové kočíkovanie, aby mamička mohla upratovať domácnosť či variť. Práve naopak, pohodlne sa usaďte alebo si ľahnite, položte si dieťatko na seba, dojčite, relaxujte, pospite si. A váš pomocník zatiaľ vyvešia bielizeň, ožehlí, nakúpi, vyzdvihne staršie deti zo škôlky a zoberie ich na ihrisko, vyvenčí psa, skočí na poštu, poleje muškáty a hlavne, nech vám navarí niečo dobré!

Ten kto vás pri dojčení podporuje vás za vaše rozhodnutia neodsudzuje. Vie, že vždy robíte maximum toho čo dokážete. A možno ešte bojujete s klobúčikmi, liečite si poškodené bradavky alebo odstraňujete cumlík, zvykáte si na spoločné spanie, nosenie či potrebujete dokrmovať na prsníku – to všetko je cesta, ktorá si vyžaduje trpezlivosť, avšak o niekoľko dní či týždňov uvidíte výsledky, a keď sa časom ohliadnete, uvidíte koľko ste toho zvládli, naučili sa so svojim dieťatkom a že to stálo za to.

Objavte materstvo

Lebo byť matkou znamená neustále objavovať nové výzvy, nové skryté sily a nekonečné odhodlanie. Ak to nevzdáte, ak vyhľadáte niekoho kto vás bude povzbudzovať v zdravých rozhodnutiach, jedného dňa ráno uvidíte v zrkadle úplne novú, silnú ženu, ktorá verí svojmu telu, svojim inštinktom, svojim rozhodnutiam a ktorá nesie za svoj život plnú zodpovednosť… a užíva si to!

A čo nabíja novou energiu mňa? No predsa stretávanie s inými ženami. Tými skúsenými, ktoré poskytujú odborné poradenstvom matkám už roky, i s tými, ktoré sa obracajú o radu a povzbudenie na mňa. Nie je to vždy o tom, že by mamička nemala správne informácie, len nie vždy ich vie pretaviť do praktického života, a tak je správne hľadať inšpiráciu v okolí. Nebojme sa podeliť o svoje skúsenosti a zážitky, len ak ich budeme zdieľať, stane sa dojčenie neoddeliteľnou a úplne normálnou súčasťou života žien a ich detí.

Vaša poradkyňa Andrea

This entry was posted in Nezaradené.

Pridaj komentár