Prečo sme spustili Program na podporu nosenia detí?

Ako poradkyňa sa denne stretávam s rodičmi,  ktorí zisťujú, že starostlivosť o dieťatko je akási komplikovaná, a že by taká vôbec nemala byť. Každé bábätko inštinktívne vyhľadáva náruč blízkej osoby, hľadá s plačom mamičku, keď ho položia a tak neraz v prvých mesiacoch života nie je možné bábätko „odložiť“ ani na minútu.

A to je pre jeho správny vývoj a vývin správne – dieťa neustále potrebuje blízku osobu. Keď si túto vec čerství (či budúci) rodičia uvedomia, začnú hľadať spôsob ako mať dieťatko neustále pri sebe a skĺbiť uspokojovanie všetkých jeho potrieb s tými svojimi. Nosenie dieťatka v šatke alebo ergonomickom nosiči je odpoveďou overenou tisícročiami!

Nosíme, viažeme, užívame si spoločnú blízkosť

Nie, nejedná sa o žiadny nový trend, žiadnu zvláštnu módu, ani podivnosť. Niekoľko generácií rodičov prišlo o pôžitok z nosenia a ich deti (naša generácia dnešných rodičov vrátane) prežila separáciu v postieľkach a kočíkoch, úspešne nám nebolo dovolené, aby sme „sa rozmaznali“ a „naučili na ruky“. Avšak rodičia od vekov nosili svoje deti na tele a užívali si vzájomnú blízkosť, vôňu, pevné objatie a istotu, ktorú dokáže poskytnúť len mama či niekto milovaný blízky.

Dnes nám už dáva za pravdu aj veda, vieme, že pre vývoj detského mozgu je stimulácia pohybom na tele matky mimoriadne dôležitá a zároveň neustála prítomnosť matky dieťa emocionálne posilňuje a zjednodušuje dojčenie, o dôležitosti ktorého sú už dnešní rodičia presvedčení, len nie vždy ho vedia plne začleniť do svojho nového rodičovského života.

Podpora nosenia

A tak vznikla myšlienka podporovať rodičov v nosení tým, že im pomôžeme sprostredkovať kontakt s poradkyňami, ktoré majú praktické i teoretické skúsenosti s nosením (ktoré je neoddeliteľnou súčasťou vzťahovej výchovy, kontaktného rodičovstva). Zároveň tieto poradkyne dostali bezplatne jeden z nosičov značka Al & Izi, pretože vieme, že skôr než investujete do kúpy nosiča, radi si ho vyskúšate. Pre efektívne a pohodlné nosenie je vynikajúce, ak Vám skúsená osoba ukáže viazanie a riešenie praktických problémov s nosením pri osobnej konzultácii. Získate pri tom aj mnoho ďalších inšpirácií (nielen) k noseniu dieťatka.

Zoznam poradkýň nájdete tu: http://www.handmadealandizi.sk/kontakt

Nie pre každého je jednoduché začať nosiť svoje dieťatko. Napríklad keď vo svojom okolí nepoznáte nikoho, kto by túto skúsenosť mal.  Položiť bábätko do kočíka zvládne každý, avšak pohľad na päťmetrovú šatku a zdanlivo komplikované úväzy neraz mnohých odradia. Skúste prekonať svoj ostych a príďte sa poradiť s poradkyňou, alebo oslovte nosiacu mamičku vo svojom okolí. Čoskoro zistíte, že milovníkov nosenia detí je po celom Slovensku mnoho a už o pár dní môžete byť práve vy inšpiráciou v nosení pre ďalšie mamičky.

Čo môžete spraviť Vy?

Ste rodič milujúci nosenie? Podporte nosenie tým, že sa podelíte o svoje skúsenosti s nosením, nechajte nám odkaz inšpirujúci k noseniu na našej nástenke na Facebooku, alebo v komentári.

This entry was posted in Nezaradené.

Pridaj komentár