Prečo sme zabudli načo slúžia bradavky?!

Ako reagujete na dojčiacu ženu? Pozeráte sa alebo sa cítite trápne a smerujete svoj pohľad inam, či si ani nevšimnete, že dojčí? Alebo si neodpustíte komentár na tému dojčenie? Je jedno či chválite dojčenie, alebo sa pohoršujete nad jej aktuálnym konaním. V uhorkovej sezóne môže byť aj dojčiace sa dieťa a pohoršení muži dobrým námetom na články. Prečo? Lebo sme už zabudli, na čo vlastne tie bradavky slúžia.

Nemajme im to poslancom, redaktorom v bulvári, ani širokej verejnosti za zlé, veď sami možno vôbec neboli dojčení a ani svoje manželky dojčiť príliš nevideli. Máme tu niekoľko generácií, ktoré ako deti boli dojčené pár dní, týždňov a v lepšom prípade pár mesiacov. Na dojčenie sa stále väčšina spoločnosti pozerá len ako na spôsob kŕmenia, alternatívu k fľaši. Ale dojčenie je omnoho viac – je to nielen spôsob ako prijíma dieťa potravu ale je to hlavne o vzťahu. Pomocou dojčenia si prirodzeným spôsobom dieťa napĺňa mnoho ďalších potrieb, ktoré má, a preto matka nemôže dojčenie časovať rovnakým spôsobom ako kŕmenie fľašou.

Nechcem to vidieť, lebo…

Muži majú pocit zahanbenia, pretože si žena pred nimi odhalila „intímnu“ časť tela. V skutočnosti v reklame na sprchový gél uvidia viac. Nie, dojčiaca žena to nerobí, aby zvádzala, pohoršovala či vyvolávala sexuálne fantázie. Ona sa proste prirodzeným spôsobom venuje dieťaťu. Milí páni, čím viac dojčiacich žien uvidíte na rôznych miestach a v rôznych životných situáciách, tým menej vám to príde divné či nepatričné. Pretože vtedy si budeme môcť povedať, že dojčenie sa stalo normou. A vy zistíte, že bradavky sú síce šikovným a efektívnym marketingovým nástrojom, rozhodne ich však príroda vymyslela za iným účelom než sa nám média snažia dennodenne podsúvať.

Mnohé ženy však pri pohľade na dojčiacu matku prežívajú tiež mnoho negatívnych emócií. Aj keď niektoré ženy ich dokážu pomenovať, väčšina si ich neuvedomuje. Generácia čerstvých babičiek má viac skúseností s fľašou a umelým mliekom, než s dojčením, svojim dcéram a nevestám tak nie sú pri dojčení dostatočnou oporou, chýbajú im ich vlastné skúsenosti a pochopenie, že dojčené dieťa nemožno s nedojčeným porovnávať.

„Dojčením na verejnosti nehovorím ostatným ženám, že sú „zlé matky“ lebo nedojčia, len proste dojčím svoje dieťa.“

Nejedna mladá matka má „ťažké srdce“, že sa jej dojčenie „nepodarilo“ a články o dojčení, fotografie či iné dojčiace ženy považuje za neustálu výčitku svojho zlyhania, samozrejme, väčšinou nasleduje potreba sa obhájiť, prečo nedojčí.

Dojčenie sa musí stať znova normou

Dojčenie by sa znova malo stať normou, dojčiace ženy by nemali byť vykázané na vyhradené miesta, nemali by sa zakrývať špeciálnymi prikrývkami alebo sa hanbiť za to, že robia úplne prirodzenú vec. Len takto sa dostane dojčenie do povedomia širokej verejnosti ako úplne normálna a prirodzená činnosť, naše deti budú dojčenie vnímať ako prirodzenú súčasť starostlivosti o najmenších a „odkukané“ neskôr využijú samé pri starostlivosti o svoje deti.

Podporme spolu dojčenie – prvý augustový týždeň je každý rok venovaný celosvetovo podpore dojčenia, tento rok s témou Dojčím a som aktívna. Po celom Slovensku sa budú konať akcie a podporné skupiny dojčenia, na ktorých sú srdečne vítané všetky matky, budúce matky a každý, kto sa zaujíma o dojčenie.

This entry was posted in Nezaradené.

Pridaj komentár